Ajanslara eş zamanlı olarak düşen son dakika haberleri İsrail ve ABD’nin vatandaşlarına karşı bir saldırı beklentisi içinde olduğunu ortaya koydu.

Feramuz Erdin yazdı

İsrail ve Hamas arasında patlak veren kanlı çatışmaların olumsuz sonuçları gün geçtikçe olayın tarafları kadar diğer ülkeleri de etkilemeye devam ediyor. Türkiye en kritik ülkelerin arasında yer alıyor.

İSRAİL BÜYÜKELÇİLERİNİ ÇEKİYOR

İsrail aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı bölge ülkelerindeki büyükelçilerine bu akşam itibarıyla ülkeye dönmelerini emretti. Bu son dakika emrinin nedeniyle ilgili olarak net bir açıklama yapılmazken, İsrail’in bunu Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerdeki protesto eylemlerine karşı bir tedbir olarak uygulamaya aldığı düşünülebilir. İsrail muhtemelen üst düzey diplomatlarının Selefi gruplarca kaçırılması veya öldürülmesi riskini belli ölçüde azaltmak istiyordur.

Aşırılık taraftarlarının protesto yapan grupların arasına katılarak provokasyon eylemlerinde bulunmaları Türkiye için de büyük risk taşımaktadır. Türkiye’nin çeşitli odaklarca ulusal çıkarlarına aykırı olarak bu anlaşmazlıkta taraf yapılmaya çalışıldığı zaten bir sır değildir. Kolluk güçleri zaten alarm durumundadır. Vatandaşların da sağduyulu ve provokasyonlara karşı temkinli olması gerekmektedir.

ABD YURT DIŞINDAKİ TÜM VATANDAŞLARINI UYARDI

ABD’nin vatandaşlarına yönelik olarak yayınladığı 13 Ekim tarihli Gazze, İsrail ve Batı Şeria’ya turistik ziyaret yapmama uyarısı hala geçerliliğini korurken, bu akşam ajanslara düşen yeni bir uyarı tedbirleri bir üst seviyeye taşımış oldu: ABD yurt dışındaki tüm vatandaşlarını “artan gerginlik” ve “muhtemel terör saldırısının hedefi olmama” konularında uyardı.

YURTDIŞINDAKİ TÜRKLER NE YAPMALI?

İsrail ve Hamas arasında yaşanan bu gerginlikte Türklerin de ülkemizin bu gerginlikteki arabulucu konumundan dolayı vatandaşlarımızın hedef seçilmesi güçlü bir olasılık olarak görülmektedir. Riskli bölgelere yapılacak turistik seyahatlerin iptal edilmesi uygun olacaktır. Başta gazeteciler olmak üzere, iş için bu bölgelere gitmek zorunda olanlar ise kurumsal seyahat güvenliği kurallarına sıkıca uymalı ve güvenlik güncellemelerini yakından takip etmelidir. Her bir çalışanın kriz anında o ülkeyi nasıl terk edeceği önceden planlanmalıdır. Diplomatik misyonlarımız ile sürekli irtibat halinde olunmalıdır.

PD olarak gelişmeleri takip edip, okuyucularımıza duyurmaya devam edeceğiz…

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x