Akşener Zorlu’nun açıklamasını yumuşattı: Ortak adaya kapalı değiliz

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu’nun yerel seçimlerde Ankara ve İstanbul için aday çıkaracaklarını açıklaması gündem oldu. Tek aday üzerinde birleşilememesi halinde özellikle İstanbul seçimlerinin muhalefet açısından riskli olduğuna değinen Fatih Altaylı bu açıklama üzerine, İYİ Parti Genel başkanı Meral Akşener’i aradı ve partinin kararını sordu.

İYİ Parti’nin kararına şaşırdığını belirten Altaylı, Akşener’in hem yerel seçimler hem de genel seçimler öncesi kendisine gönderilen e-mail hakkındaki açıklamalarını “İYİ Parti İBB ve ABB’de aday çıkaracak mı?” başlıklı yazısında şöyle aktardı:

İki belediyeyi de Cumhur İttifakı’na yani AK Parti’ye geri vermek anlamına gelen bu açıklamanın arka planını sormak için Meral Akşener’i aradım.

Ancak Meral Hanım’ın bende kayıtlı cep telefonu ‘Bu numara artık kullanılmıyor’ diyordu. Özel kalemini arayınca, Akşener’in geçen Mayıs ayından bu yana bu telefonu kullanmadığını öğrendim. Neyse ki, sonrasında o beni aradı.

‘Ankara ve İstanbul’da yerel seçimlere kendi adaylarınızla girecekmişsiniz, doğru mu?’ diye sordum.

‘Kürşad Bey’i (Prof. Kürşad Zorlu) tanırsınız. Bu, onun temkinli üslubudur. Tedbiren böyle bir şey söylemeyi uygun görmüştür.’ dedi.

‘Yani?’ dedim.

‘Yerel seçimde ittifak zaten yok. Aday isimleri üzerinde anlaşmalar, uzlaşmalar olabilir. Şu an için de ortada üzerinde konuşulacak, uzlaşılacak isimler olmadığı için Kürşad Bey de bizim kendi adayımızı çıkaracağımızı söylemiştir. Prensip olarak uzlaşamadığımız her yerde adayımızı çıkarırız. Ortak adaylara kapalı değiliz ama bu her halükarda destekleriz anlamına da gelmez.’ dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi kendisine gönderildiği söylenen e-mail iddiasıyla ilgili olarak ise ne böyle bir e-mail görmüştü, ne de böyle bir içerikle ilgili bilgisi vardı. Ancak partide ilgili kişiler bunu araştırıyordu ve doğrusu ne ise açıklayacaklardı.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x