CHP’den 81 ilde tezkere çıkışı: Yabancı asker postalı kabul edilemez

CHP İstanbul İl Başkanlığı’ndan, Cumhurbaşkanlığı tezkeresi ile Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Irak ve Suriye’deki görev süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin, 81 il örgütüyle eşzamanlı basın açıklaması yapıldı. İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, tezkerenin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildiğini hatırlatarak, CHP’nin teröre karşı verilecek her türlü mücadeleyi amasız, fakatsız desteklediğini söyledi.

Tezkerede yer alan sakıncaları milletle paylaşmanın görevleri olduğunu belirten Çelik “Söz konusu tezkere, yabancı askerlerin Türkiye’de bulunmasının, daha net bir ifadeyle, yabancı asker postallarının kutsal vatan toprağımızı çiğnemesinin önünü açmaktadır” dedi.

CHP’nin “terörle mücadele” adı altında yabancı askerlere vatanın kapılarını açan maddeye itiraz ettiğini ileri süren Çelik, kendilerinin “yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması” ifadesini kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

CHP İzmir İl Sekreteri Av. Özlem Ünsal da “Tezkere, yabancı asker postallarının kutsal vatan toprağımızı çiğnemesinin önünü açmaktadır. Saray iktidarına sormak isteriz; Türkiye Cumhuriyeti devletinin ordusu yok mudur? Askerimiz, polisimiz, korucumuz ne için mücadele etmektedir? Söz konusu yabancı askerler kimlerdir ve ordumuzun veremediği hangi mücadeleyi verecektir? Cumhuriyet Halk Partisi’nin, 11 yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması ifadesini kabul etmesi mümkün değildir. Çünkü yabancı asker demek, işgal demektir” dedi.

DIŞİŞLERİ’NDEN ‘KOALİSYONLU’ SAVUNMA

20 Ekim’de Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Irak ve Suriye’deki görev süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin 17 Ekim 2023 tarihli TBMM kararının, bazı yanlış yorumlara konu edildiği gözlemlenmiştir. Tezkerede yer alan, ‘yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması’ ifadesi, 2014’te kurulan DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu kapsamındaki ortak faaliyetlerle ilgilidir” ifadelerine yer verilmişti.

Bu ifadenin, yeni olmadığı kaydedilen açıklamada, 2014’ten bu yana kabul edilen Irak ve Suriye tezkerelerinin metinlerinde de yer aldığı belirtilmişti. TBMM Genel Kurulu’nda, 17 Ekim’de, Irak ve Suriye’ye asker gönderme tezkeresinin süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi kabul edilmişti. (AA-ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x