Volkswagen, yeni elektrikli spor otomobil konseptini tanıttı

Geleneksel spor otomobillerin çevresel duyarlılıkla buluştuğu noktada, Volkswagen’ın son konsept otomobilini görmekten heyecan duymamak elde değil. Munich, Almanya’da düzenlenen özel bir etkinlikte tanıtılan ID.X Performance, performans ve sürdürülebilirliği bir araya getiren benzersiz bir otomobil.

ID.X Performance, sıradan bir elektrikli araçtan çok daha fazlası. Temel modeli olan ID.7 sedan’dan önemli ölçüde farklılaşan bu otomobil, agresif bir siyah ızgara ve uyumlu hava girişleriyle dikkat çekiyor. Araç, kırmızı şeritlerle daha da sportif bir hava kazanırken, karbon fiber difüzör sayesinde çevre dostu bir yaklaşımla tasarlanmış.

Ancak asıl heyecan verici olan, otomobilin kaputunun altında yatıyor. ID.X Performance, VW’nin elektrikli otomobillerinde yaygın olarak kullanılan MEB mimarisi üzerine inşa edilmiş. Ancak, çift elektrik motoruyla bu otomobil, tam 550 beygir gücünde. Bu muazzam güce rağmen, ID.7 ile aynı şekilde 200 kilowatt hızlı şarj kapasitesini koruyor.

Volkswagen, yeni elektrikli spor otomobil konseptini tanıttı

Bu konsept otomobilin seri üretimi hala belirsiz olsa da, otomotiv sektöründe şimdiden dikkatleri üzerine çekiyor. ID.X Performance ile Volkswagen, çevre dostu olmanın ve yüksek performansın bir arada olamayacağına dair geleneksel algıları kırıyor. Bu da önümüzdeki yıllarda otomobil sektöründe nelerin değişebileceğine dair ipuçları veriyor.

Eğer bu yeni nesil, çevre bilincine sahip performans otomobilleri yakından görmek isterseniz, ID.X Performance’ı 9 Eylül’e kadar İsviçre, Locarno’daki uluslararası ID. Treffen etkinliğinde bulabilirsiniz. Bu konsept otomobilin yollarda olup olmayacağı henüz kesin değil, ancak Volkswagen’in EV segmentinde, özellikle performans yönünde sınırları zorlamaya hevesli olduğu kesin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x